| FACITanalyse | Afdelingsrapport |
Sammenligning af 3 afdelinger: Afdeling 1 · Afdeling 2 · Afdeling 3
Samlet ESAT – hele organisationen 84,0 % Meget godt | Højeste afdeling 89,9 % Afdeling 1 · | Laveste afdeling 75,4 % Afdeling 3 · |
| Overblik: ESAT pr. afdeling og målepunkt | 2 |
| Trivsel og psykisk arbejdsmiljø (MP01–MP09) | 3 |
| Om sammenligningen | 12 |
| Overblik | FACITanalyse |
Overblik over afdelingerne
Hele organisationen 84,0 % Meget godtSvar 50 · 83,3 % | Afdeling 1 89,9 % Meget godtSvar 20 | Afdeling 2 83,7 % Meget godtSvar 17 | Afdeling 3 75,4 % GodtSvar 13 |
| Organisation | 84,0 % | ||
| Afdeling 1 | 89,9 % | ||
| Afdeling 2 | 83,7 % | ||
| Afdeling 3 | 75,4 % |
| ESAT pr. målepunkt | Organisation | Afdeling 1 | Afdeling 2 | Afdeling 3 | Spænd |
|---|---|---|---|---|---|
| Trivsel og psykisk arbejdsmiljø | |||||
| MP01 Virksomheden | 88,4 % | 95,0 % | 87,0 % | 80,0 % | 15,0 |
| MP02 Samarbejde | 85,6 % | 90,0 % | 87,1 % | 76,9 % | 13,1 |
| MP03 Nærmeste leder | 84,4 % | 95,0 % | 81,2 % | 72,3 % | 22,7 |
| MP04 Jobindhold | 80,4 % | 86,0 % | 81,2 % | 70,7 % | 15,3 |
| MP05 Arbejdsramme | 83,6 % | 89,0 % | 82,4 % | 76,9 % | 12,1 |
| MP06 Udvikling | 77,6 % | 87,0 % | 76,5 % | 64,6 % | 22,4 |
| MP07 Stressfaktorer | 73,6 % | 81,0 % | 69,4 % | 67,7 % | 13,3 |
| MP08 Krænkende adfærd | 100,0 % | 100,0 % | 100,0 % | 100,0 % | 0,0 |
| MP09 Ansættelsesforhold | 82,4 % | 86,0 % | 88,2 % | 69,2 % | 19,0 |
| Måling af tilfredshed og trivsel | FACITanalyse |
|
Målepunkt 1
Virksomheden
I hvilken grad synes du, at de nedenstående udsagn beskriver din arbejdsplads: |
ESAT organisation 88,4 % Spænd mellem afdelinger: 15,0 point |
| Organisation | 88,4 % | ||
| Afdeling 1 | 95,0 % | ||
| Afdeling 2 | 87,0 % | ||
| Afdeling 3 | 80,0 % |
| Udsagn | Fordeling pr. afdeling | ESAT Organisation | ESAT Afdeling 1 | ESAT Afdeling 2 | ESAT Afdeling 3 | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Opfattes som en veldrevet virksomhed |
| 86,0 % | 100,0 % | 70,6 % | 84,6 % | ||||||||
| Har en ledelse der opfattes som kompetent og professionel |
| 90,0 % | 95,0 % | 94,1 % | 76,9 % | ||||||||
| Fremstår som ansvarsbevidst og troværdig |
| 88,0 % | 95,0 % | 88,2 % | 76,9 % | ||||||||
| Opfattes som et godt sted at være ansat |
| 92,0 % | 100,0 % | 88,2 % | 84,6 % | ||||||||
| Jeg anbefaler gerne andre at søge job på min arbejdsplads |
| 86,0 % | 85,0 % | 94,1 % | 76,9 % |
Hovedpointer Højeste ESAT: Afdeling 1 med 95,0 %. Laveste ESAT: Afdeling 3 med 80,0 %. Største forskel mellem afdelingerne: “Opfattes som en veldrevet virksomhed” (29,4 point). |
Sådan læses sammenligningen
Forskellen er afdelingens ESAT minus organisationens ESAT i procentpoint. Forskelle under ±2 point vises som på niveau, fordi små forskelle kan skyldes tilfældigheder. Kommentarer indgår ikke i afdelingsrapporten. |
| Måling af trivsel og psykisk arbejdsmiljø | FACITanalyse |
|
Målepunkt 2
Samarbejde
I hvilken grad synes du, at de nedenstående udsagn beskriver samarbejdsrelationerne i den afdeling, du arbejder i: |
ESAT organisation 85,6 % Spænd mellem afdelinger: 13,1 point |
| Organisation | 85,6 % | ||
| Afdeling 1 | 90,0 % | ||
| Afdeling 2 | 87,1 % | ||
| Afdeling 3 | 76,9 % |
| Udsagn | Fordeling pr. afdeling | ESAT Organisation | ESAT Afdeling 1 | ESAT Afdeling 2 | ESAT Afdeling 3 | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Du har en god dialog med dine kollegaer |
| 82,0 % | 90,0 % | 82,4 % | 69,2 % | ||||||||
| Du har en god dialog med din nærmeste leder |
| 84,0 % | 85,0 % | 88,2 % | 76,9 % | ||||||||
| I viser respekt og tillid til hinanden |
| 88,0 % | 90,0 % | 88,2 % | 84,6 % | ||||||||
| I er gode til at samarbejde om mål og opgaver |
| 88,0 % | 90,0 % | 82,4 % | 92,3 % | ||||||||
| I er gode til at anerkende hinanden for et godt stykke arbejde |
| 86,0 % | 95,0 % | 94,1 % | 61,5 % |
Hovedpointer Højeste ESAT: Afdeling 1 med 90,0 %. Laveste ESAT: Afdeling 3 med 76,9 %. Største forskel mellem afdelingerne: “I er gode til at anerkende hinanden for et godt stykke arbejde” (33,5 point). |
Sådan læses sammenligningen
Forskellen er afdelingens ESAT minus organisationens ESAT i procentpoint. Forskelle under ±2 point vises som på niveau, fordi små forskelle kan skyldes tilfældigheder. Kommentarer indgår ikke i afdelingsrapporten. |
| Måling af tilfredshed og trivsel | FACITanalyse |
|
Målepunkt 3
Nærmeste leder
I hvilken grad synes du, at de nedenstående udsagn beskriver din nærmeste leder: |
ESAT organisation 84,4 % Spænd mellem afdelinger: 22,7 point |
| Organisation | 84,4 % | ||
| Afdeling 1 | 95,0 % | ||
| Afdeling 2 | 81,2 % | ||
| Afdeling 3 | 72,3 % |
| Udsagn | Fordeling pr. afdeling | ESAT Organisation | ESAT Afdeling 1 | ESAT Afdeling 2 | ESAT Afdeling 3 | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Har den nødvendige faglige kompetence |
| 88,0 % | 95,0 % | 82,4 % | 84,6 % | ||||||||
| Er synlig og engagerende |
| 86,0 % | 100,0 % | 82,4 % | 69,2 % | ||||||||
| Er troværdig og åben for dialog |
| 82,0 % | 100,0 % | 82,4 % | 53,8 % | ||||||||
| Er god til at uddelegere opgaver og ansvar |
| 82,0 % | 90,0 % | 70,6 % | 84,6 % | ||||||||
| Er god til at følge op på opgaver - give støtte og anerkendelse |
| 84,0 % | 90,0 % | 88,2 % | 69,2 % |
Hovedpointer Højeste ESAT: Afdeling 1 med 95,0 %. Laveste ESAT: Afdeling 3 med 72,3 %. Største forskel mellem afdelingerne: “Er troværdig og åben for dialog” (46,2 point). |
Sådan læses sammenligningen
Forskellen er afdelingens ESAT minus organisationens ESAT i procentpoint. Forskelle under ±2 point vises som på niveau, fordi små forskelle kan skyldes tilfældigheder. Kommentarer indgår ikke i afdelingsrapporten. |
| Måling af trivsel og psykisk arbejdsmiljø | FACITanalyse |
|
Målepunkt 4
Jobindhold
I hvilken grad synes du, at de nedenstående udsagn beskriver, hvordan du oplever dit arbejde: |
ESAT organisation 80,4 % Spænd mellem afdelinger: 15,3 point |
| Organisation | 80,4 % | ||
| Afdeling 1 | 86,0 % | ||
| Afdeling 2 | 81,2 % | ||
| Afdeling 3 | 70,7 % |
| Udsagn | Fordeling pr. afdeling | ESAT Organisation | ESAT Afdeling 1 | ESAT Afdeling 2 | ESAT Afdeling 3 | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Jeg er tilfreds og motiveret i forhold til mit arbejde |
| 84,0 % | 85,0 % | 88,2 % | 76,9 % | ||||||||
| Jeg kan stå inde for resultatet af de arbejdsopgaver, jeg udfører |
| 78,0 % | 90,0 % | 70,6 % | 69,2 % | ||||||||
| Jeg udnytter min erfaring og mine kompetencer bedst muligt |
| 80,0 % | 85,0 % | 76,5 % | 76,9 % | ||||||||
| Jeg er tilfreds med den indflydelse og det ansvar, jeg har i mit arbejde |
| 82,0 % | 90,0 % | 88,2 % | 61,5 % | ||||||||
| Mine arbejdsopgaver giver mig tilfredsstillende udfordringer |
| 78,0 % | 80,0 % | 82,4 % | 69,2 % |
Hovedpointer Højeste ESAT: Afdeling 1 med 86,0 %. Laveste ESAT: Afdeling 3 med 70,7 %. Største forskel mellem afdelingerne: “Jeg er tilfreds med den indflydelse og det ansvar, jeg har i mit arbejde” (28,5 point). |
Sådan læses sammenligningen
Forskellen er afdelingens ESAT minus organisationens ESAT i procentpoint. Forskelle under ±2 point vises som på niveau, fordi små forskelle kan skyldes tilfældigheder. Kommentarer indgår ikke i afdelingsrapporten. |
| Måling af tilfredshed og trivsel | FACITanalyse |
|
Målepunkt 5
Arbejdsramme
I hvilken grad synes du, at de nedenstående udsagn beskriver rammen for dine arbejdsopgaver: |
ESAT organisation 83,6 % Spænd mellem afdelinger: 12,1 point |
| Organisation | 83,6 % | ||
| Afdeling 1 | 89,0 % | ||
| Afdeling 2 | 82,4 % | ||
| Afdeling 3 | 76,9 % |
| Udsagn | Fordeling pr. afdeling | ESAT Organisation | ESAT Afdeling 1 | ESAT Afdeling 2 | ESAT Afdeling 3 | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Der er et veldefineret mål for arbejdet |
| 86,0 % | 85,0 % | 94,1 % | 76,9 % | ||||||||
| Der er en klar og rimelig ansvarsfordeling (hvem? der har ansvar for hvad?) |
| 82,0 % | 90,0 % | 76,5 % | 76,9 % | ||||||||
| Der er en klar og rimelig rollefordeling (hvem? der gør hvad?) |
| 86,0 % | 90,0 % | 82,4 % | 84,6 % | ||||||||
| Der er tydelige retningslinjer for udførelse af opgaver (hvordan?) |
| 84,0 % | 90,0 % | 88,2 % | 69,2 % | ||||||||
| Der er afset nødvendig tid og ressourcer til udførelse af opgaver |
| 80,0 % | 90,0 % | 70,6 % | 76,9 % |
Hovedpointer Højeste ESAT: Afdeling 1 med 89,0 %. Laveste ESAT: Afdeling 3 med 76,9 %. Største forskel mellem afdelingerne: “Der er tydelige retningslinjer for udførelse af opgaver (hvordan?)” (20,8 point). |
Sådan læses sammenligningen
Forskellen er afdelingens ESAT minus organisationens ESAT i procentpoint. Forskelle under ±2 point vises som på niveau, fordi små forskelle kan skyldes tilfældigheder. Kommentarer indgår ikke i afdelingsrapporten. |
| Måling af tilfredshed og trivsel | FACITanalyse |
|
Målepunkt 6
Udvikling
I hvilken grad synes du, at de nedenstående udsagn beskriver behov og muligheder for udvikling i dit arbejde: |
ESAT organisation 77,6 % Spænd mellem afdelinger: 22,4 point |
| Organisation | 77,6 % | ||
| Afdeling 1 | 87,0 % | ||
| Afdeling 2 | 76,5 % | ||
| Afdeling 3 | 64,6 % |
| Udsagn | Fordeling pr. afdeling | ESAT Organisation | ESAT Afdeling 1 | ESAT Afdeling 2 | ESAT Afdeling 3 | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kræver dit arbejde, at du løbende skal lære nyt og tilpasse måden du løser opgaver på |
| 74,0 % | 90,0 % | 70,6 % | 53,8 % | ||||||||
| Er du tilfreds med de krav og forventninger der stilles til udvikling af arbejdsopgaver |
| 80,0 % | 85,0 % | 88,2 % | 61,5 % | ||||||||
| Giver dit arbejde dig gode muligheder for at udvikle dine kompetencer |
| 80,0 % | 90,0 % | 76,5 % | 69,2 % | ||||||||
| Tilbyder din arbejdsplads gode muligheder for videreuddannelse (internt/eksternt) |
| 76,0 % | 80,0 % | 76,5 % | 69,2 % | ||||||||
| Oplever du, at der er gode karrieremuligheder i virksomheden |
| 78,0 % | 90,0 % | 70,6 % | 69,2 % |
Hovedpointer Højeste ESAT: Afdeling 1 med 87,0 %. Laveste ESAT: Afdeling 3 med 64,6 %. Største forskel mellem afdelingerne: “Kræver dit arbejde, at du løbende skal lære nyt og tilpasse måden du løser opgaver på” (36,2 point). |
Sådan læses sammenligningen
Forskellen er afdelingens ESAT minus organisationens ESAT i procentpoint. Forskelle under ±2 point vises som på niveau, fordi små forskelle kan skyldes tilfældigheder. Kommentarer indgår ikke i afdelingsrapporten. |
| Måling af trivsel og psykisk arbejdsmiljø | FACITanalyse |
|
Målepunkt 7
Stressfaktorer
I hvilken grad føler du dig negativt påvirket af følgende stressfaktorer: |
ESAT organisation 73,6 % Spænd mellem afdelinger: 13,3 point |
| Organisation | 73,6 % | ||
| Afdeling 1 | 81,0 % | ||
| Afdeling 2 | 69,4 % | ||
| Afdeling 3 | 67,7 % |
| Udsagn | Fordeling pr. afdeling | ESAT Organisation | ESAT Afdeling 1 | ESAT Afdeling 2 | ESAT Afdeling 3 | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Usikkerhed om egne faglige kompetencer |
| 70,0 % | 75,0 % | 76,5 % | 53,8 % | ||||||||
| Mangel på tid og ressourcer (i forhold til opgaver der skal løses) |
| 72,0 % | 70,0 % | 82,4 % | 61,5 % | ||||||||
| Mangelfuld/dårlig dialog til kolleger |
| 76,0 % | 85,0 % | 58,8 % | 84,6 % | ||||||||
| Mangelfuld/dårlig dialog til chef/ledelse |
| 76,0 % | 90,0 % | 64,7 % | 69,2 % | ||||||||
| Manglende jobsikkerhed |
| 74,0 % | 85,0 % | 64,7 % | 69,2 % |
Hovedpointer Højeste ESAT: Afdeling 1 med 81,0 %. Laveste ESAT: Afdeling 3 med 67,7 %. Største forskel mellem afdelingerne: “Mangelfuld/dårlig dialog til kolleger” (26,2 point). |
Sådan læses sammenligningen
Forskellen er afdelingens ESAT minus organisationens ESAT i procentpoint. Forskelle under ±2 point vises som på niveau, fordi små forskelle kan skyldes tilfældigheder. Kommentarer indgår ikke i afdelingsrapporten. |
| Måling af trivsel og psykisk arbejdsmiljø | FACITanalyse |
|
Målepunkt 8
Krænkende adfærd
Har du inden for de seneste 12 måneder selv været udsat for krænkende adfærd? |
ESAT organisation 100,0 % Spænd mellem afdelinger: 0,0 point |
| Organisation | 100,0 % | ||
| Afdeling 1 | 100,0 % | ||
| Afdeling 2 | 100,0 % | ||
| Afdeling 3 | 100,0 % |
| Udsagn | Fordeling pr. afdeling | ESAT Organisation | ESAT Afdeling 1 | ESAT Afdeling 2 | ESAT Afdeling 3 | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Har du inden for de seneste 12 måneder selv været udsat for krænkende adfærd? |
| 100,0 % | 100,0 % | 100,0 % | 100,0 % |
| Udsagn | Fordeling pr. afdeling | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Hvis ja, hvem oplever du som krænker (angiv ét eller flere svar)? |
|
Hovedpointer Der er ikke data nok til at sammenligne afdelingerne for dette målepunkt. |
Sådan læses sammenligningen
Forskellen er afdelingens ESAT minus organisationens ESAT i procentpoint. Forskelle under ±2 point vises som på niveau, fordi små forskelle kan skyldes tilfældigheder. Kommentarer indgår ikke i afdelingsrapporten. |
| Måling af tilfredshed og trivsel | FACITanalyse |
|
Målepunkt 9
Ansættelsesforhold
I hvilken grad synes du, at de nedenstående udsagn beskriver dine ansættelsesforhold: |
ESAT organisation 82,4 % Spænd mellem afdelinger: 19,0 point |
| Organisation | 82,4 % | ||
| Afdeling 1 | 86,0 % | ||
| Afdeling 2 | 88,2 % | ||
| Afdeling 3 | 69,2 % |
| Udsagn | Fordeling pr. afdeling | ESAT Organisation | ESAT Afdeling 1 | ESAT Afdeling 2 | ESAT Afdeling 3 | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Der tilbydes en tilfredsstillende ramme for løn, pension, sygeforsikring m.v. |
| 84,0 % | 100,0 % | 88,2 % | 53,8 % | ||||||||
| Der er gode muligheder for flekstid |
| 82,0 % | 80,0 % | 88,2 % | 76,9 % | ||||||||
| Der er gode mulighed for at arbejde hjemmefra |
| 80,0 % | 80,0 % | 82,4 % | 76,9 % | ||||||||
| Der tilbydes gode personaleforhold i arbejdstiden (frokost, frugt m.v.) |
| 86,0 % | 85,0 % | 88,2 % | 84,6 % | ||||||||
| Der tilbydes gode personaleforhold uden for arbejdstiden (sport, kultur socialt m.v.) |
| 80,0 % | 85,0 % | 94,1 % | 53,8 % |
Hovedpointer Højeste ESAT: Afdeling 2 med 88,2 %. Laveste ESAT: Afdeling 3 med 69,2 %. Største forskel mellem afdelingerne: “Der tilbydes en tilfredsstillende ramme for løn, pension, sygeforsikring m.v.” (46,2 point). |
Sådan læses sammenligningen
Forskellen er afdelingens ESAT minus organisationens ESAT i procentpoint. Forskelle under ±2 point vises som på niveau, fordi små forskelle kan skyldes tilfældigheder. Kommentarer indgår ikke i afdelingsrapporten. |
| Om sammenligningen | FACITanalyse |
Om sammenligningen
Rapporten sammenligner afdelinger i målingen “Trivselsmåling – År 3” for Eksempel A/S med resultatet for hele organisationen.
| Udvalg | Svar | Samlet ESAT |
|---|---|---|
| Hele organisationen | 50 | 84,0 % |
| Afdeling 1 | 20 | 89,9 % |
| Afdeling 2 | 17 | 83,7 % |
| Afdeling 3 | 13 | 75,4 % |
- Hele organisationen omfatter alle besvarelser i målingen – også fra afdelinger, der ikke er valgt i sammenligningen.
- Forskelle angives i ESAT-procentpoint i forhold til organisationen. Forskelle under ±2 point vises som på niveau.
- Anonymitet: En afdeling vises kun ved mindst 5 besvarelser, og de øvrige besvarelser i organisationen skal også være mindst 5. Særligt følsomme tal under 3 vises ikke.
- Kommentarer indgår ikke i afdelingsrapporten. De findes i rapporten for målingen under fanen “Måling”.