| FACITanalyse | Udviklingsrapport |
Samlet ESAT 2026 84,0 % Meget godt |
Ændring siden 2025 procentpoint |
Ændring siden 2024 procentpoint |
| Overblik: udvikling i samlet ESAT og pr. målepunkt | 2 |
| Trivsel og psykisk arbejdsmiljø (MP01–MP09) | 3 |
| Om sammenligningen | 12 |
| Overblik | FACITanalyse |
Overblik over udviklingen
Trivselsmåling – År 1 72,0 % GodtSvar 50 af 60 · 83,3 % 04-03-2024 – 24-03-2024 | Trivselsmåling – År 2 78,0 % GodtSvar 50 af 60 · 83,3 % 03-03-2025 – 23-03-2025 | Trivselsmåling – År 3 84,0 % Meget godtSvar 50 af 60 · 83,3 % 02-03-2026 – 22-03-2026 |
| ESAT pr. målepunkt | 2024 | 2025 | 2026 | Siden 2025 | Siden 2024 | Tendens |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Trivsel og psykisk arbejdsmiljø | ||||||
| MP01 Virksomheden | 78,0 % | 83,6 % | 88,4 % | |||
| MP02 Samarbejde | 73,6 % | 79,6 % | 85,6 % | |||
| MP03 Nærmeste leder | 72,8 % | 78,4 % | 84,4 % | |||
| MP04 Jobindhold | 66,0 % | 73,6 % | 80,4 % | |||
| MP05 Arbejdsramme | 70,4 % | 77,6 % | 83,6 % | |||
| MP06 Udvikling | 62,0 % | 69,6 % | 77,6 % | |||
| MP07 Stressfaktorer | 56,0 % | 64,4 % | 73,6 % | |||
| MP08 Krænkende adfærd | 100,0 % | 100,0 % | 100,0 % | |||
| MP09 Ansættelsesforhold | 68,8 % | 75,6 % | 82,4 % | |||
| Måling af tilfredshed og trivsel | FACITanalyse |
|
Målepunkt 1
Virksomheden
I hvilken grad synes du, at de nedenstående udsagn beskriver din arbejdsplads: |
ESAT 2026 88,4 % |
| 2024 | 78,0 % | |
| 2025 | 83,6 % | |
| 2026 | 88,4 % |
| Udsagn | Fordeling pr. måling | ESAT 2024 | ESAT 2025 | ESAT 2026 | Siden 2025 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Opfattes som en veldrevet virksomhed |
| 74,0 % | 80,0 % | 86,0 % | |||||||
| Har en ledelse der opfattes som kompetent og professionel |
| 80,0 % | 86,0 % | 90,0 % | |||||||
| Fremstår som ansvarsbevidst og troværdig |
| 78,0 % | 84,0 % | 88,0 % | |||||||
| Opfattes som et godt sted at være ansat |
| 82,0 % | 86,0 % | 92,0 % | |||||||
| Jeg anbefaler gerne andre at søge job på min arbejdsplads |
| 76,0 % | 82,0 % | 86,0 % |
Hovedpointer Målepunktet er gået 10,4 point frem siden 2024. Største fremgang: “Opfattes som en veldrevet virksomhed” (+6,0). |
Sådan læses udviklingen
Ændringen er forskellen i ESAT-procentpoint fra forrige måling. Ændringer under ±2 point vises som uændret, fordi små forskelle kan skyldes tilfældigheder. Kommentarer vises i rapporten for den enkelte måling. |
| Måling af trivsel og psykisk arbejdsmiljø | FACITanalyse |
|
Målepunkt 2
Samarbejde
I hvilken grad synes du, at de nedenstående udsagn beskriver samarbejdsrelationerne i den afdeling, du arbejder i: |
ESAT 2026 85,6 % |
| 2024 | 73,6 % | |
| 2025 | 79,6 % | |
| 2026 | 85,6 % |
| Udsagn | Fordeling pr. måling | ESAT 2024 | ESAT 2025 | ESAT 2026 | Siden 2025 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Du har en god dialog med dine kollegaer |
| 70,0 % | 76,0 % | 82,0 % | |||||||
| Du har en god dialog med din nærmeste leder |
| 72,0 % | 78,0 % | 84,0 % | |||||||
| I viser respekt og tillid til hinanden |
| 76,0 % | 82,0 % | 88,0 % | |||||||
| I er gode til at samarbejde om mål og opgaver |
| 76,0 % | 82,0 % | 88,0 % | |||||||
| I er gode til at anerkende hinanden for et godt stykke arbejde |
| 74,0 % | 80,0 % | 86,0 % |
Hovedpointer Målepunktet er gået 12,0 point frem siden 2024. Største fremgang: “Du har en god dialog med dine kollegaer” (+6,0). |
Sådan læses udviklingen
Ændringen er forskellen i ESAT-procentpoint fra forrige måling. Ændringer under ±2 point vises som uændret, fordi små forskelle kan skyldes tilfældigheder. Kommentarer vises i rapporten for den enkelte måling. |
| Måling af tilfredshed og trivsel | FACITanalyse |
|
Målepunkt 3
Nærmeste leder
I hvilken grad synes du, at de nedenstående udsagn beskriver din nærmeste leder: |
ESAT 2026 84,4 % |
| 2024 | 72,8 % | |
| 2025 | 78,4 % | |
| 2026 | 84,4 % |
| Udsagn | Fordeling pr. måling | ESAT 2024 | ESAT 2025 | ESAT 2026 | Siden 2025 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Har den nødvendige faglige kompetence |
| 78,0 % | 82,0 % | 88,0 % | |||||||
| Er synlig og engagerende |
| 74,0 % | 80,0 % | 86,0 % | |||||||
| Er troværdig og åben for dialog |
| 70,0 % | 76,0 % | 82,0 % | |||||||
| Er god til at uddelegere opgaver og ansvar |
| 70,0 % | 76,0 % | 82,0 % | |||||||
| Er god til at følge op på opgaver - give støtte og anerkendelse |
| 72,0 % | 78,0 % | 84,0 % |
Hovedpointer Målepunktet er gået 11,6 point frem siden 2024. Største fremgang: “Har den nødvendige faglige kompetence” (+6,0). |
Sådan læses udviklingen
Ændringen er forskellen i ESAT-procentpoint fra forrige måling. Ændringer under ±2 point vises som uændret, fordi små forskelle kan skyldes tilfældigheder. Kommentarer vises i rapporten for den enkelte måling. |
| Måling af trivsel og psykisk arbejdsmiljø | FACITanalyse |
|
Målepunkt 4
Jobindhold
I hvilken grad synes du, at de nedenstående udsagn beskriver, hvordan du oplever dit arbejde: |
ESAT 2026 80,4 % |
| 2024 | 66,0 % | |
| 2025 | 73,6 % | |
| 2026 | 80,4 % |
| Udsagn | Fordeling pr. måling | ESAT 2024 | ESAT 2025 | ESAT 2026 | Siden 2025 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Jeg er tilfreds og motiveret i forhold til mit arbejde |
| 70,0 % | 76,0 % | 84,0 % | |||||||
| Jeg kan stå inde for resultatet af de arbejdsopgaver, jeg udfører |
| 64,0 % | 72,0 % | 78,0 % | |||||||
| Jeg udnytter min erfaring og mine kompetencer bedst muligt |
| 66,0 % | 74,0 % | 80,0 % | |||||||
| Jeg er tilfreds med den indflydelse og det ansvar, jeg har i mit arbejde |
| 68,0 % | 76,0 % | 82,0 % | |||||||
| Mine arbejdsopgaver giver mig tilfredsstillende udfordringer |
| 62,0 % | 70,0 % | 78,0 % |
Hovedpointer Målepunktet er gået 14,4 point frem siden 2024. Største fremgang: “Jeg er tilfreds og motiveret i forhold til mit arbejde” (+8,0). |
Sådan læses udviklingen
Ændringen er forskellen i ESAT-procentpoint fra forrige måling. Ændringer under ±2 point vises som uændret, fordi små forskelle kan skyldes tilfældigheder. Kommentarer vises i rapporten for den enkelte måling. |
| Måling af tilfredshed og trivsel | FACITanalyse |
|
Målepunkt 5
Arbejdsramme
I hvilken grad synes du, at de nedenstående udsagn beskriver rammen for dine arbejdsopgaver: |
ESAT 2026 83,6 % |
| 2024 | 70,4 % | |
| 2025 | 77,6 % | |
| 2026 | 83,6 % |
| Udsagn | Fordeling pr. måling | ESAT 2024 | ESAT 2025 | ESAT 2026 | Siden 2025 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Der er et veldefineret mål for arbejdet |
| 72,0 % | 80,0 % | 86,0 % | |||||||
| Der er en klar og rimelig ansvarsfordeling (hvem? der har ansvar for hvad?) |
| 68,0 % | 76,0 % | 82,0 % | |||||||
| Der er en klar og rimelig rollefordeling (hvem? der gør hvad?) |
| 74,0 % | 80,0 % | 86,0 % | |||||||
| Der er tydelige retningslinjer for udførelse af opgaver (hvordan?) |
| 70,0 % | 78,0 % | 84,0 % | |||||||
| Der er afset nødvendig tid og ressourcer til udførelse af opgaver |
| 68,0 % | 74,0 % | 80,0 % |
Hovedpointer Målepunktet er gået 13,2 point frem siden 2024. Største fremgang: “Der er et veldefineret mål for arbejdet” (+6,0). |
Sådan læses udviklingen
Ændringen er forskellen i ESAT-procentpoint fra forrige måling. Ændringer under ±2 point vises som uændret, fordi små forskelle kan skyldes tilfældigheder. Kommentarer vises i rapporten for den enkelte måling. |
| Måling af tilfredshed og trivsel | FACITanalyse |
|
Målepunkt 6
Udvikling
I hvilken grad synes du, at de nedenstående udsagn beskriver behov og muligheder for udvikling i dit arbejde: |
ESAT 2026 77,6 % |
| 2024 | 62,0 % | |
| 2025 | 69,6 % | |
| 2026 | 77,6 % |
| Udsagn | Fordeling pr. måling | ESAT 2024 | ESAT 2025 | ESAT 2026 | Siden 2025 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kræver dit arbejde, at du løbende skal lære nyt og tilpasse måden du løser opgaver på |
| 58,0 % | 66,0 % | 74,0 % | |||||||
| Er du tilfreds med de krav og forventninger der stilles til udvikling af arbejdsopgaver |
| 64,0 % | 72,0 % | 80,0 % | |||||||
| Giver dit arbejde dig gode muligheder for at udvikle dine kompetencer |
| 66,0 % | 72,0 % | 80,0 % | |||||||
| Tilbyder din arbejdsplads gode muligheder for videreuddannelse (internt/eksternt) |
| 60,0 % | 68,0 % | 76,0 % | |||||||
| Oplever du, at der er gode karrieremuligheder i virksomheden |
| 62,0 % | 70,0 % | 78,0 % |
Hovedpointer Målepunktet er gået 15,6 point frem siden 2024. Største fremgang: “Kræver dit arbejde, at du løbende skal lære nyt og tilpasse måden du løser opgaver på” (+8,0). |
Sådan læses udviklingen
Ændringen er forskellen i ESAT-procentpoint fra forrige måling. Ændringer under ±2 point vises som uændret, fordi små forskelle kan skyldes tilfældigheder. Kommentarer vises i rapporten for den enkelte måling. |
| Måling af trivsel og psykisk arbejdsmiljø | FACITanalyse |
|
Målepunkt 7
Stressfaktorer
I hvilken grad føler du dig negativt påvirket af følgende stressfaktorer: |
ESAT 2026 73,6 % |
| 2024 | 56,0 % | |
| 2025 | 64,4 % | |
| 2026 | 73,6 % |
| Udsagn | Fordeling pr. måling | ESAT 2024 | ESAT 2025 | ESAT 2026 | Siden 2025 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Usikkerhed om egne faglige kompetencer |
| 52,0 % | 62,0 % | 70,0 % | |||||||
| Mangel på tid og ressourcer (i forhold til opgaver der skal løses) |
| 54,0 % | 62,0 % | 72,0 % | |||||||
| Mangelfuld/dårlig dialog til kolleger |
| 58,0 % | 66,0 % | 76,0 % | |||||||
| Mangelfuld/dårlig dialog til chef/ledelse |
| 60,0 % | 68,0 % | 76,0 % | |||||||
| Manglende jobsikkerhed |
| 56,0 % | 64,0 % | 74,0 % |
Hovedpointer Målepunktet er gået 17,6 point frem siden 2024. Største fremgang: “Mangel på tid og ressourcer (i forhold til opgaver der skal løses)” (+10,0). |
Sådan læses udviklingen
Ændringen er forskellen i ESAT-procentpoint fra forrige måling. Ændringer under ±2 point vises som uændret, fordi små forskelle kan skyldes tilfældigheder. Kommentarer vises i rapporten for den enkelte måling. |
| Måling af trivsel og psykisk arbejdsmiljø | FACITanalyse |
|
Målepunkt 8
Krænkende adfærd
Har du inden for de seneste 12 måneder selv været udsat for krænkende adfærd? |
ESAT 2026 100,0 % |
| 2024 | 100,0 % | |
| 2025 | 100,0 % | |
| 2026 | 100,0 % |
| Udsagn | Fordeling pr. måling | ESAT 2024 | ESAT 2025 | ESAT 2026 | Siden 2025 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Har du inden for de seneste 12 måneder selv været udsat for krænkende adfærd? |
| 100,0 % | 100,0 % | 100,0 % |
| Udsagn | Fordeling pr. måling | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Hvis ja, hvem oplever du som krænker (angiv ét eller flere svar)? |
|
Hovedpointer Målepunktet er gået 0,0 point frem siden 2024. |
Sådan læses udviklingen
Ændringen er forskellen i ESAT-procentpoint fra forrige måling. Ændringer under ±2 point vises som uændret, fordi små forskelle kan skyldes tilfældigheder. Kommentarer vises i rapporten for den enkelte måling. |
| Måling af tilfredshed og trivsel | FACITanalyse |
|
Målepunkt 9
Ansættelsesforhold
I hvilken grad synes du, at de nedenstående udsagn beskriver dine ansættelsesforhold: |
ESAT 2026 82,4 % |
| 2024 | 68,8 % | |
| 2025 | 75,6 % | |
| 2026 | 82,4 % |
| Udsagn | Fordeling pr. måling | ESAT 2024 | ESAT 2025 | ESAT 2026 | Siden 2025 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Der tilbydes en tilfredsstillende ramme for løn, pension, sygeforsikring m.v. |
| 70,0 % | 78,0 % | 84,0 % | |||||||
| Der er gode muligheder for flekstid |
| 68,0 % | 76,0 % | 82,0 % | |||||||
| Der er gode mulighed for at arbejde hjemmefra |
| 66,0 % | 72,0 % | 80,0 % | |||||||
| Der tilbydes gode personaleforhold i arbejdstiden (frokost, frugt m.v.) |
| 74,0 % | 78,0 % | 86,0 % | |||||||
| Der tilbydes gode personaleforhold uden for arbejdstiden (sport, kultur socialt m.v.) |
| 66,0 % | 74,0 % | 80,0 % |
Hovedpointer Målepunktet er gået 13,6 point frem siden 2024. Største fremgang: “Der er gode mulighed for at arbejde hjemmefra” (+8,0). |
Sådan læses udviklingen
Ændringen er forskellen i ESAT-procentpoint fra forrige måling. Ændringer under ±2 point vises som uændret, fordi små forskelle kan skyldes tilfældigheder. Kommentarer vises i rapporten for den enkelte måling. |
| Om sammenligningen | FACITanalyse |
Om sammenligningen
Rapporten sammenligner målinger med samme opstilling for Eksempel A/S.
| Måling | Navn | Periode | Svar |
|---|---|---|---|
| 2024 | Trivselsmåling – År 1 | 04-03-2024 – 24-03-2024 | 50 |
| 2025 | Trivselsmåling – År 2 | 03-03-2025 – 23-03-2025 | 50 |
| 2026 | Trivselsmåling – År 3 | 02-03-2026 – 22-03-2026 | 50 |
- Udsagn sammenlignes kun, når de er stillet ens i målingerne. Nye eller ændrede udsagn vises kun for de målinger, hvor de findes.
- Ændringer angives i ESAT-procentpoint. Ændringer under ±2 point vises som uændret.
- Reglerne for anonymitet gælder for hver måling for sig: resultater vises kun ved mindst 5 besvarelser, og særligt følsomme tal under 3 vises ikke.
- Kommentarer indgår ikke i udviklingsrapporten. De findes i rapporten for den enkelte måling.